Welcome to Canine Freestyle GB
Go backScottish Beardies June 2016

Bearded Collie Club (Scottish Branch)
Premier HTM Competition – Results


Friday 3rd June 2016 (Classes 1 to 10)

Class 1a: Paws N Music  Starters Musical Dressage

  1.  Rachel Paterson with Tiamo Fly-By Dream Catcher 16.70
  2.  Jamie Dryburgh with Celtacastus Magic Delight 16.40
  3. Hannah Paterson with Diamond in the Ruff   12.75

Class 1b: Paws N Music  Novice Musical Dressage

  1. Margaret Booth with Dorvale Winter Gold at Trenarwyn 20.60
  2. Pamela Ruscoe with Ychydig Draig     20.10
  3. Jean Tomkinson with Alexbria Quahneah   17.40

Class 1c: Paws N Music  Intermediate Musical Dressage

  1. Jill Davis with Rosmarnus Cinnabar at Glidersway    22.20
  2. Pamela Ruscoe with Cheeky Keeva of Kilkenny   21.5

Class 1d :  Paws N Music  Advanced Musical Dressage

  1. Lesley Brocklehurst with Genabacab Speck of Life  21.65
  2. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image   21.25

Class 2a: Paws N Music    Starters Dances with Dogs

  1. Kristine Hodgson with Detania Devine Charm  22.85
  2. Emma Pirrie with Yolanda the  Panda    17.45
  3. Nicola Cameron with Bonnie Girl from Heriot 13.75

Class 2b: Paws N Music     Novice Dances with Dogs

  1. Jeanette Fyfe with Enlivya Angel Nathanael 25.03
  2. Gina Pink with Fifty Shades of Brilliance 20.60

Class 2d: Paws N Music  Advanced Dances with Dogs

  1. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image 27.00
  2. Lesley Brocklehurst with Rehyrb Makhaya 23.20

KC CLASSES
Class 3: Starters Heelwork to Music

  1. Hannah Paterson with Forestfalls Rumour Has It      24.00
  2. Emma Pirrie with Yolanda the Panda       22.45
  3. Fiona Leel with Astra Ryatt                  16.50
  4. Ann Murdoch with Deer Chaser O’Finella Hill     14.55
  5. Sally Silvers with Red Wolf Drakkonina   11.20
  6. Sally Silvers with Rollstone Masterclass        09.25

Class 4: Intermediate Heelwork to Music

  1. Julia Folland with Janbell Northern Dancer     23.85
  2. Jeanette Allison with Summer Breeze at Derwentoak    22.25
  3. Ann de Rizzio with Stillmoor Flash Dancer     21.00
  4. Heather Smith with Yakee Dancing on Ice      21.00
  5. Jacquie Riddell with Ralph Shuh-Macker   20.85
  6. Barbara Bury with The Young Pretender 20.80

Class 5: Advanced Heelwork to Music

  1. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image    27.00
  2. Susan Dooney with Murphy Mischief   25.75
  3. Heather Smith with Runival Snowcrystal 25.00
  4. Ann de Rizzio with Stillmoor Red Sky at Night 22.10
  5. Kristine Hodgson with Detania Devine Charm   22.05
  6. Marie Docherty with Tri Cariad Pacha Belle Merin   21.05

Class 6: Novice Heelwork to Music

  1. Margaret Booth with Jherica Jubilee Gwyliau     20.50
  2. Jeanette Allison with Harvest Moon at Derwentoak      19.80
  3. Michelle Porter with Princess Punk   17.95
  4. Chris Bennett with Go For Santinka      15.70
  5. Jamie Dryburgh with Celtacastus Magic Delight      14.90

Class 7: Starters Freestyle

  1. Hannah Paterson with Forestfalls Rumour Has It        21.60
  2. Rachel Paterson with Chase the Dream            19.05
  3. Ann Murdoch with Deer Chaser O’Finella Hill   18.35
  4. Fiona Leel with Astra Ryatt                        18.30
  5. Lesley Wood with Angus Aonguas         17.35
  6. Janet McPherson with Balidorn Time Lord        16.05

Class 8: Intermediate Freestyle

  1. Julia Folland with Janbell Northern Dancer     20.85
  2. Jamie Dryburgh with Celtacastus Magic Delight    15.55

Class 9:Advanced Freestyle

  1. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image 26.15
  2. Heather Smith with Dare to be a Daniel  24.50
  3. Kristine Hodgson with Detania Devine Charm    20.85
  4. Marie Docherty with Tri Cariad Pacha Belle Merin     19.80
  5. Pamela Ruscoe with Cheeky Keeva of Kilkenny 17.60

Class 10: Novice Freestyle

  1. Emma Pirrie with Yolanda the Panda    21.35
  2. Christina Oxtoby with Legacy’s Heaven Sent Shai   19.25
  3. Pamela Ruscoe with Ychydig Draig    18.95
  4. Chris Bennett with Go For Santinka 17.45
  5. Margaret Booth with Jherica Jubilee Gwyliau 14.75
  6. Jean Tomkinson with Alexbria Quahneah     12.35

SATURDAY 4th June 2016 (Classes 11 to 18)


Class 11: Starters Heelwork to Music

  1. Hannah Paterson with Forestfalls Rumour Has It      23.40
  2. Emma Pirrie with Yolanda the Panda         22.30
  3. Fiona Leel with Astra Ryatt                   21.05
  4. Ann Murdoch with Deer Chaser O’Finella Hill     19.25

Class 12: Novice Heelwork to Music

  1. Jeanette Allison with Harvest Moon at Derwentoak       19.75
  2. Margaret Booth with Jherica Jubilee Gwyliau     19.45
  3. Christine Bennett with Go For Santinka    18.75
  4. Michelle Porter with Princess Punk     18.70
  5. Penny Mansfield with Triforce Banner   18.05
  6. Jean Tomkinson with Alexbria Quahneah   16.60

Class 13: Intermediate Heelwork to Music

  1. Jeanette Allison with Summer Breeze at Derwentoak   22.20
  2. Ann de Rizzio with Stillmoor Flash Dancer   20.45
  3. Kristine Hodgson with The Sorcerors Secret       19.25
  4. Barbara Bury with The Young Pretender   18.80
  5. Donna Wallington with  Pippie Squeak       10.95

Class 14: Crufts Semi Finals Advanced Heelwork to Music

  1. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image       27.37
  2. Heather Smith with Dare to be a Daniel       25.27
  3. Kristine Hodgson with Detania Devine Charm     22.77
  4. Ann de Rizzio with Stillmoor Red Sky at Night   21.73
  5. Marie Docherty with Tri Cariad Pacha Belle Merin      21.70
  6. Jeanette Fyfe with Enlivya Angel Nathanael     21.13

Class 15: Starters Freestyle

  1. Hannah Paterson with Forestfalls Rumour Has It     20.10
  2. Fiona Leel with Astra Ryatt        19.65
  3. Rachel  Paterson with Chase the Dream    19.15
  4. Ann Murdoch with Deer Chaser O’Finella Hill    19.00
  5. Kim Donaldson with Minnie Millie Mix         16.05
  6. Janet McPherson with Balidorn Time Lord     15.00

                Class 16: Novice Freestyle

  1. Emma  Pirrie with Yolanda the Panda         24.20
  2. Jeanette Fyfe with Garrelglen Spring Dancer     20.20
  3. Penny Mansfield with Triforce Banner   20.20
  4. Pamela Ruscoe with Ychydig Draig      19.90
  5. Chris Bennett with Go For Santinka     19.40
  6. Jean Tomkinson with Alexbria Quahneah      18.30

Class 17: Intermediate Freestyle

  1. Andrea Rogers with Higglety Pigglety Goose   15.90
  2. Iris Maxfield with Just Call Me Rolo        13.95
  3. Jamie Dryburgh with Celtacastus Magic Delight        09.85

Class 18: Crufts Semi Finals Advanced Freestyle

    1. Cathy Bates with Ruskath Lyrical Image   26.53
    2. Heather Smith with Dare to be a Daniel     25.23
    3. Julia Folland with Jones Girl                25.23
    4. Christina Oxtoby with Legacy’s Eze Ezekiel    23.57
    5. Ann de Rizzio with Stillmoor Red Sky at Night   23.20
    6. Lesley Brocklehurst with Rehyrb Makhaya      22.93
Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05