Welcome to Canine Freestyle GB
Go back Canine Freestyle GB 9th & 10th September 2017
  Class 1 Starters Freestyle FULL RESULTS



  Judges   Karen Bartaby and Kristine Hodgson FULL RESULTS

1st

Jennifer Williamson Siddles Socks


2nd

Alison Poulter Principessa Tiamo

3rd

Susan Thomas Lilygoldwood Magic Boy

4th

Susan Steele Olli Folly Fidget
  Class 2 Part One Crufts Semi Final Qualifier Advanced Freestyle Part One
Sponsored in memory of Robbie & Angus Neville
  Judges  Ali Buck, Pat Parsons and Sandra Hallam

1st

Anne Shuker Splish Splash

2nd

Isa Randle Jed Jess Lucky Born To Dance

3rd

Kay Laurence Genabacab Light Merlot

4th

Carole Dodson Kinaway Doctor Porter

  Class 2 Part Two Crufts Semi Final Qualifier Advanced Freestyle Part Two FULL RESULTS
Sponsored in memory of Robbie & Angus Neville
  Judges  Ali Buck, Pat Parsons and Sandra Hallam

1st

Cathy Bates Ruskath Lyrical Image

2nd

Kath Hardman Stillmoor Extra Special

3rd

Helen Dennis Comebeandaway Pure Love

4th

Heather Smith Runival Snow Crystal

CRUFTS SEMI FINAL FREESTYLE QUALIFIER -
COMBINED CLASS RESULTS
HERE

  Class 3 Juniors Special Non KC Class Freestyle FULL RESULTS
Sponsored By Louth Dog Training Club
  Judges  Kath Hardman and Diane Jones FULL RESULTS

1st

Chloe Findlay Stillmoor Miss Independent at Dreamorox
  Class 4.1
Intermediate Freestyle
  Judges  Annette Lowe and Kim Lyddon

1st

Karen Gittoes Maginmoor Master Ollie

2nd

Linda Webster Rob and Sykes Lottie

3rd

Linda Glover Twm Bach Twister

4th

Jill Davis Demelza at Glidersway


  Class 5.1 Novice Freestyle Part One
  Judges Diane Jones and Sheila Waller

1st

Kerstin Kerr Wursthaus Trekkie Dr Spock

2nd

Bridget Jamieson Dancing Miss Daisy

3rd

Jean Page Trip The Light Fantastic

4th

Elaine Jubb Badgerslade Davey Lamp

  Class 5.2 Novice Freestyle Part Two
  Judges Diane Jones and Sheila Waller

1st

Delphine MacKenzie Dreamarkis Mr Spice Panda

2nd

Lyn Coupland A Gemmalogical Delight

3rd

Naomi Evans Super Trix

4th

Heather Smith Triforce Banner

  Class 6 Starters Heelwork To Music FULL RESULTS
  Judges Lucy Creek and Emma Yardley FULL RESULTS

1st

Jennifer Stevens Acquitrino Phil's Emerald

2nd

Lyn Coupland A Gemmalogical Delight

3rd

Jennifer Williamson Siddles Socks

4th

Angela Payne Jitter Bug

  Class 7.1 Crufts Semi Final Qualifier Advanced Heelwork To Music Part One FULL RESULTS
Sponsored in memory of Ginnie and Tipp Hardman
  Judges Nicci Hindson, Cathy Bates and Pat Parsons FULL RESULTS

1st

Michelle Dodson Kinaway Doctor Kildare

2nd

Heather Smith Dare To Be a Daniel

3rd

Lesley Neville Brambledale Blue Dewy

4th

Helen Dennis Comebyeandaway Pure Love

  Class 7.2 Crufts Semi Final Qualifier Advanced Heelwork To Music Part Two
Sponsored in memory of Ginnie and Tipp Hardman
  Judges Nicci Hindson, Cathy Bates and Pat Parsons FULL RESULTS

1st

Lucy Creek Harriot Skiffle King

2nd

Caroline Garrett Midnight Moonshine

3rd

Kath Hardman Stillmoor Extra Special

4th

Kay Laurence Genabacab Light Merlot


CRUFTS SEMI FINAL HTM QUALIFIER -
COMBINED CLASS RESULTS HERE

  Class 9 Intermediate Heelwork To Music FULL RESULTS
  Judges  Ann DeRizzio and Angela Briggs FULL RESULTS
1st Nicci Hindson Comebyeandaway Wildest Dream
2nd Linda Webster Rob and Sykes Lottie
3rd Lisa Mappin Casblaidd Valdoonican
4th Lisa Mappin Boardermans Legs Eleven

  Class 10.1 Novice Heelwork To Music Part One
  Judges  Lesley Brocklehurst and Louise Ballard
1st Laura Wiley Moonstyle Mystic Frost
2nd Jean Page Trip The Light Fantastic
3rd Margaret Whisker Mysterious Millicent
4th Sally Silvers Red Wold Drakkonina

  Class 10.2 Novice Heelwork To Music Part One FULL RESULTS
  Judges  Kim Lyddon, Pat Parsons
1st Sandra Hallam Arvella Sparkles At Oldberne
2nd Ann Smart Mystical Forest Nymph
3rd Rob Creek Dialynne Making Waves
4th Helen Boyd Creator of Chaos

 

Winner of the Popular Choice "Peggie Allen Memorial Trophy"
PATRICK GODDEN
(OWNER OF TOMLINSONS CANINE CENTRE)

Cake made by Julia Folland to celebrate Team GB's successes at the Open European Championships Belgium 2017
Winner of the Highest Scoting Crossbreed
"Trophy in Memory of Jacobean Jaunter - Jacob"
 

Freckle Frenzy
with Anne Shuker


Winner of the
Highest Scoring
German Shepherd
Trophy Supplied by
Sheila Waller

Elaine's Black Magic
(Elaine Cairns)
Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05