Welcome to Canine Freestyle GB
Go back Previous Events Tomlinsons
May 2009

CANINE FREESTYLE GB

In conjunction with

North Derbyshire Dog Agility Club

OPEN HEELWORK TO MUSIC (HTM) COMPETITION
(To be held under Kennel Club Rules and Regulations L) 

Held at Tomlinsons Bording Kennels and Canine Centre
Upper Grange Farm, Ratby lane, Markfield, Leicestershire, LE67 9RJ

On Saturday 9th and Sunday 10th May 2009

All photographs courtesy of Allan Brown -
for copies or information email cfgb@caninefreestylegb.com

Young Kennel Club Classes

Judges Annette Lowe, Jill Davis and Jackie de Jong
ykc

CLASS  1  Under 12 (Handlers 6 years and up to, but not including 12th birthday)
Class 1a   YKC Elementary  Heelwork to Music

1st Beth Poulter Longdells Golden Pride 13.50

beth


Class 1  (b)  YKC Primary   Heelwork to Music
1st Louise Leverton Pennypot The Shadowman 13.37

louise

CLASS  2  Under 12 (Handlers 6 years and up to, but not including 12th birthday)
Class 2  (a)   YKC Elementary   Freestyle
1st Dylan Smith Pennypot The Shadowman 17.30
dylan

CLASS  2  Under 12 (Handlers 6 years and up to, but not including 12th birthday)
Class 2  (c)   YKC Open    Freestyle

1st Louise Leverton Danny Dances Daintily 18.87

louise

CLASS 3  12 and over (Handlers 12 years and up to, but not including 18th birthday)
Class 3  (c)   YKC Open  Heelwork to Music

1st Elsa Poulter Rock Angel 17.63

elsa

CLASS  4    12 and over (Handlers 12 years and up to, but not including 18th birthday)
Class 4  (a)   YKC Elementary  Freestyle

1st Maria Terry Reedrunner Firefly At Honeyfire 21.40
2nd Elsa Poulter Rock Angel 21.03
3rd Scarlett Pouncey Golden Glow Of Fascination 20.23

maia

Starters HTM PART ONE
Judges Ann DeRizzio, Louise Ince and Venetia McVeigh

1st

Judy Mays Foxfold Keepsake of Caramay 22.87

2nd

Sandra Hallam Oldberne Sweet Adelais 22.03

3rd

Jean Tomkinson Alexbria Giorgio 20.60

4th

Rita Bentley Bleasdale Barron 19.43

5th

Roger Knight Evilicious First Edition 18.80

6th

Helen Cariss Gruffydd He Is The Key 18.80

7th

Carol Whattley Mohnesse Rose Marie 18.30

8th

Annette Leslie Flash Master Blaster 17.97

 

Starters HTM PART TWO
Judges Sarah Reed, Alison Davidson, Christina Oxtoby


Heken

1st

Helen Dennis Matthews Magpie FS N Ex 26.03

2nd

Judy Mays Caramay BLack Magic 22.93

3rd

Sandra Fleming Toffo D Misty Megan 22.37

4th

Roger Knight Hoxne Rose 22.17

5th

Valerie Fergusson Aprika Light My Fire at Contecrest 22.17

6th

Elsa Poulter Rock Angel 21.77

7th

Amanda Jinks Sulez Black Olive At Stangard 20.70

8th

Sheila Waller Misty Scisum 19.27

 

Advanced HTM Competition
Judges Karen Sykes, Chris de Jong and Annette Lowe

Ann DeRizzio

1st

Ann DeRizzio Stillmoor Touch Of Spice HTM A Ex 27.20

2nd

Sue Betteridge Corjon Anett 25.97

3rd

Mary Muxworthy Collywobble Celtic Harry 25.83

4th

Ann DeRizzio Stillmoor Show Stopper HTM I Ex FS I Ex 25.03

5th

Jackie de Jong Jackie's Jessie HTM A Ex FS N 24.37

6th

Cathy Bates Rusnsol Ruby 24.27

7th

Lesley Neville Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex 23.87
8th
Jill Davis River at Glidersway HTM I Ex 23.57


 

Intermediate HTM
Judges Jackie Clarke, Jill Davis and Jackie de Jong


Heken

1st

Helen Boyd Lujento-Senza Madonna HTM N Ex FS St EX 25.53

2nd

Linda Glover Forever In Blue Jeans 25.47

3rd

Annette Lowe Dorvale Spring Dancer FS N Ex HTM N 25.20

4th

Pauline Goddard Mist of Snowdon 24.70

5th

Jackie Storey Libby De Gibbert 24.43

6th

Paula Ackary Stillmoor My Quest HTM N Ex FS N Ex 23.77

7th

Roger Reed Genabacab Quintilla HTM N Ex 23.50

8th

Christina Oxtoby Legacy's Eze Ezekiel 23.43

Novice HTM PART ONE
Judges Helen Taylor, Chris de Jong and Annette Leslie

Hannah

1st

Hannah Crook Stillmoor Secret Dreams 22.40

2nd

Dianne Jones Toby Bourjon 22.40

3rd

Michelle Hubbard Stormus Tan 21.87

4th

Kay Dunn Golden Maid HTM St Ex 21.60

5th

Kathryn Dean-Netscher Heithford Herbidacious HTM St Ex FS St Ex 21.50

6th

Sue Betteridge Glenalpine Katie 21.20

7th

Chris Bennett Jenakir Go For Gold 21.17

8th

Louise Ince Try Me Jodi 20.10

Novice HTM Part 2
Judges Jackie Clarke, Ann DeRizzio and Sarah Reed

Pat

1st

Pat Parsons Stillmoor Cinder Rose 22.90

2nd

Andrea Rogers Alvins Pride 22.43

3rd

Sue Dawkins Voderville Web Designer 22.43

4th

Louise Ince Thurbajen's I'm Spencer 21.53

5th

Jackie de Jong Jackie's Indi 21.27

6th

Carol Mortimer Danny Dances Daintily 20.80

7th

Mark Collins Stillmoor Lapis Cloudberry 19.80

8th

Christina Oxtoby Ichthus Asaph 19.80

 

Starters Freestyle Part 1
Judges Jill Davis, Louise Ince and Jackie Clarke

Sue

1st

Sue Barlow Jucando Master Mind 25.00

2nd

Aldyth Kitchin Leithbreac Will O'The Wisp 23.83

3rd

Jean Tomkinson Alebria Giorgio 20.90

4th

Jan Debnam Chesepi Indian Valley HTM St Ex 19.33

5th

Rita Bentley Bleasdale Baron 19.10

6th

Ann Williams Lawrance King Drogan 17.23

7th

Amanda Jinks Nell Gwynne of Seefeld 16.43

8th

Pat Harrison Caldermist Winter Finale 12.93

 

Starters Freestyle Part 2
Judges Alison Davidson, Christina Oxtoby and Roger Knight

Val

1st

Val Moss Dorvale Wedded Bliss 21.67

2nd

Gill Crawford Regen's Query 21.47

3rd

Jayne Spooner Billabong Billy 21.23

4th

Marget Christie Just William Wallace 20.57

5th

Penny Hudson Happy Harry (NAF) 20.13

6th

Amanda Jinks Sulez Black Olive at Stangard 19.30

7th

Sheila Waller Misty Scisum 14.77

8th

Frances Cobb Understanding Zell 12.93

 

Advanced Freestyle
Judges Karen Sykes, Richard Curtis and Annette Leslie

Jill

1st

Jill Davis Stillmoor Russet Mist at Glidersway FS A Ex 25.67

2nd

Michelle Hubbard Tumble Twist 25.27

3rd

Lesley Neville Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex 25.20

4th

Lesley Brocklehurst Borderlair Cinnamon Twist HTM A Ex FS A Ex 24.83

5th

Pauline Goddard Snowdon Sally 24.73

6th

Cathy Bates Rusnsol Ruby 23.77

7th

Sue Betteridge Corjon Anett 23.27

8th

Jackie Clarke Cafcoll Brite Dreams 23.13


Intermediate Freestyle

Judges Ann DeRizzio, Jackie de Jong and Helen Taylor

Richard

1st

Richard Curtis Dance Floor Diva 27.30

2nd

Pauline Goddard Mist of Snowdon 24.77

3rd

Barry Bray Bramble Sweet Soul Lady HTM I FS N Ex 24.13

4th

Penny Draper Delark Gavotte 22.90

5th

Gareth Edwards Gentle Strider 22.23

6th

Carol Mortimer Pennypot The Shadowman 21.80

7th

Christina Oxtoby Lagacy's Eze Ezekiel 21.37

8th

Stephanie Hubbard Mystic Breeze 21.27


Novice Freestyle Part 1
Judges Chris de Jong, Venetia McVeigh and Annette Leslie

Sue

1st

Sue Betteridge Glenalpine Katie 24.20

2nd

Glory Lynham Lord Sambaka of Warren 23.83

3rd

Andrea Rogers Alvins Pride 23.83

4th

Jill Davis River at Gliderway HTM I Ex 23.60

5th

Mary Ann Nester Pollaxend Parti Twizzler 23.37

6th

Michelle Hubbard Stormus Tan 22.80

7th

Hannah Crook Stillmoor Secret Dreams 22.60
8th
Louise Ince Thurbajen's I'm Spencer 22.40


Novice Freestyle Part 2

Judges Richard Curtis, Annette Lowe and Christina Oxtoby

Pauline

1st

Pauline Graystock Powdermill Ace Touch 23.20

2nd

Dawn Smith Meg of Dalesbrook 22.80

3rd

Kathryn Dean-Netscher Heithford Herbidacious HTM StEx FS St Ex 21.87

4th

Sue Dawkins Voderville Web Designer 21.73

5th

Louise Ince Try Me Jodi 20.40

6th

Jackie de Jong Jackie's Indi 19.80

7th

Pat Fell Pat's Rotten Rascal 19.33

8th

Chris Whitehead Bavaruski Ashani 19.27

Peggie Allen Memorial Trophy
THE POPULAR CHOICE
Mary Muxworthy

mary

Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05