Welcome to Canine Freestyle GB
Previous Events
Tomlinsons September 2009

CANINE FREESTYLE GB

In conjunction with North Derbyshire Dog Agility Club

OPEN HEELWORK TO MUSIC (HTM) COMPETITION
(To be held under Kennel Club Rules and Regulations L) 

Held at Tomlinsons Bording Kennels and Canine Centre
Upper Grange Farm, Ratby lane, Markfield, Leicestershire, LE67 9RJ

On Saturday 12th & 13th September 2009

All photographs courtesy of Allan Brown -
for copies or information email cfgb@caninefreestylegb.com

Starters Freestyle Part One
Judges Linda Glover, Barry Bray and Alison Davidson

1st

Helle Larssen

Blue Borders O'Jara

25.13

2nd

Andrea Champ

Sunshine In Happy Valley

22.80

3rd

Claire Collie

Beautiful Breeze on a River

22.77

4th

Anne Happer

Costock Wannabee Willow

22.70

5th

Ann Lakeland

Kelda Daisy May

22.63

6th

Mary Rolley

Lander Age

21.40

7th

Margret Christie

Just William Wallace

20.63

8th

Aldyth Kitchin

Leithbreac Will O' The Wisp

20.07


Starters Freestyle Part Two

Judges Jackie de Jong. Venetia McVeigh and Roger Knight

1st

Helle Larssen

Littlethorn Avensis

24.50

2nd

Shirley Kenway

Sky of Brimham Rocks

23.00

3rd

Nikki Maskell

Jumping Paws Skys The Limit

22.57

4th

Sandra Fleming

Life Is A Ball

21.33

5th

Juliette Moysens

Gygy Le R'y de Campagne

21.30

6th

Tina Howard

Alexanorite Blue (NAF)

20.63

7th

Joan McFarlane

Just Milly (NAF)

20.20

8th

Amanda Jinks

Sulez Black Olive at Stangard

20.03


Crufts Advanced Freestyle Competition
Judges Emmy Simonsen, Chris de Jong and Paula Ackary

1st

Lesley Neville

Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex

25.5

2nd

Ann DeRizzio

Stillmoor Showstopper
HTM A Ex FS I Ex

24.33

3rd

Pauline Goddard

Mist of Snowdon

23.73

4th

Pauline Goddard

Snowdon Sally

23.67

5th

Arlette Cloes

Zingara Van De Duvetorre

23.40

6th

Pat Richards

Red Hot Ross of Valgray

22.27

7th

Pat Richards

Green Willow

21.50


Intermediate Freestyle Part One
Judges Karen Sykes, Anne DeRizzio and Helen Taylor

1st

Malinda Kerr

Chip Chip

22.53

2nd

Linda Glover

Forever In Blue Jeans

21.60

3rd

Andrea Rogers

Alvins Pride

20.77

4th

Jacqui Beale

Somanic White Fantasia

19.37

5th

Margaret Booth

Ceri Cariad

18.73

6th

Kathryn Dean-Netscher

Heithford Herbidacious HTM St Ex FS N Ex

18.00

7th

Annette Lowe

Jucando Newsflash FS N Ex

16.47

8th

Pauline Graystock

Powdermill Ace Touch FS N Ex

16.40


Intermediate Freestyle Part Two
Judges Kath Hardman, Mary Muxworthy and Lesley Neville

1st

Emmy Simonsen

DK FS ChThe Charmed One's Biscuit in Blue FS N Ex

22.53

2nd

Sue Betteridge

Glenalpine Katie

21.60

3rd

David Moxon

Fenom Summersend Mystique
HTM I Ex FS N Ex

20.77

4th

Helen Dennis

Matthews Magpie FS N Ex HTM St Ex

19.37

5th

Jackie Storey

Libby De Gibbert

18.73

6th

Jeanette Fyfe

Rainscourt 21 Folly

18.00

7th

Alison Davidson

My Girl Milly

16.47

8th

Annette Lowe

Dorvale Spring Dancer FS N Ex HTM N

16.40


Novice Freestyle Part One
Judges Chris de Jong, Helle Larssen and Barry Bray

1st

Emmy Simonsen

FS I Sheringem Rhythm Of Dance

24.10

2nd

Vinciane Hubert

Maeglin Viv

22.67

3rd

Bill Anderson

Huins Long Meg Heather

22.47

4th

Roger Knight

Hoxne Rose

22.23

5th

Sue Dawkins

Voderville Web Designer

21.97

6th

Gloria Bonnell

Wizinby Newz Of The Blewz at Cinlock

21.13

7th

Nicci Hindson

Murphy Osmurfy

21.00

8th

Alison Davidson

Myriehue Sundance

20.80

Novice Freestyle Part Two
Judges Lesley Neville, Annette Lowe and Mary Muxworthy

1st

Emmy Simonsen

DKCH INTCH KLUBCH DKFSCH DKHMCH HYRDPR Whenway Decorated Hero

23.20

2nd

Kate Nicholas

Beverton Ice

23.07

3rd

Dawn Smith

Meg Of Dalebrook

22.80

4th

Arlette Cloes

Ginger Van De Duvetorre

21.97

5th

Jackie de Jong

Jackie's Indi HTM N Ex

21.60

6th

Jayne Spooner

Billabong Billy

21.57

7th

Paula Ackary

Stillmoor Flash Of Light

21.17

8th

Pat Richards

Whispering Hope

20.23

Starters HTM Part One
Judges Jackie de Jong, Chris Whitehead and Roger Knight

1st

Margret Christie

Just William Wallace

21.90

2nd

Jean Tomkinson

Alexbria Giorgio

21.57

3rd

Dawn Smith

Meg Of Dalebrook

21.13

4th

Nikki Maskell

Jumping Paws Skys The Limit

20.60

5th

Barbara Herd

Bramble's Lady Mary

19.93

6th

Sheila Waller

Misty Scisum

19.27

7th

Amanda Jinks

Sulez Black Olive at Stangard

18.83

8th

Ann Williams

Barloer's Caramel au Beurre

18.00

Starters HTM Part Two
Judges Linda Glover, Venetia McVeigh and Helle Larssen

1st

Juliette Moysens

Gygy Le R'y de Campagne

23.53

2nd

Rita Bentley

Bleasdale Baron

21.67

3rd

Carol Wattley

Mohnesse Rose Marie

21.13

4th

Nicky McInnes

Silver Bullet

17.70

5th

Amanda Jinks

Nell Gwynne of Seefeld

13.50

6th

Claire Clements

Lady Bergin of Shymr

10.17


Crufts Advanced HTM Competition

Judges Chris de Jong, Alison Davidson and Emmy Simonsen

1st

Ann DeRizzio

Stillmoor Showstopper HTM A Ex FS I Ex

26.70

2nd

Ann DeRizzio

Stillmoor Touch Of Spice HTM A Ex

24.93

3rd

Sue Betteridge

Corjon Anett

24.73

4th

David Moxon

Fenom Summersend Mystique HTM I Ex FS N Ex

24.60

5th

Helen Taylor

Wirling Wobbler Pebble HTM I Ex

24.53

6th

Kay Laurence

Stillmoor Likely Lad HTM I Ex FS N Ex

24.20

7th

Lesley Neville

Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex

24.20

8th

Jackie de Jong

Jackie's Jessie FS N HTM A Ex

23.47

9th

Jeanette Fyfe

Rainscourt 21 Folly

22.87

10th

Barry Bray

Bramble Sweet Soul Lady HTM I FS I Ex

22.53

11th

Ruth Dunning

Kenmilfore Aniseed HTM I Ex

21.60


Intermediate HTM Part One
Judges Karen Sykes, Helen Taylor and Mary Muxworthy

1st

Emmy Simonsen

DKOBCH DKFSCH DKHMCH HYRDPR
 Bridacre Wisp HTM N Ex

26.20

2nd

Pauline Goddard

Mist of Snowdon

22.03

3rd

Pat Parsons

Stillmoor Cinder Rose

21.47

4th

Chris Whitehead

Choxxstart Polar Bear

21.20

5th

Kay Dunn

Golden Maid HTM N Ex

20.87

6th

Lorraine Peace

Our Kind Of Love FS N Ex HTM N Ex

20.80

7th

Hannah Crook

Stillmoor Secret Dreams HTM N Ex

20.03

8th

Andrea Rogers

Alvins Pride

20.00


Intermediate HTM Part Two

Judges Anne DeRizzio, Chris de Jong and Kath Hardman

1st

Linda Glover

Forever In Blue Jeans

22.67

2nd

Annette Lowe

Dorvale Spring Dancer FS N Ex HTM N

21.20

3rd

Jackie Storey

Libby De Gibbert

20.97

4th

Martin Briggs

Red Hot Parafanalia

19.77

5th

Chris Bennett

Jenakir Go For Gold

19.47

6th

Arlette Cloes

Zingara Van De Duvetorre

19.40

7th

Bill Anderson

Huins Long Meg Heather

19.23

8th

Jackie de Jong

Jackie's Indi HTM N Ex

14.90


Novice HTM Part One

Judges Lesley Neville, Barry Bray and Paula Ackary

1st

Helle Larssen

Blue Borders O'Jara

24.30

2nd

Sandra Fleming

Tofo D Misty Megan HTM St Ex

20.87

3rd

Margaret Booth

Ceri Cariad

20.07

4th

Roger Knight

Hoxne Rose

20.03

5th

Lorraine Peace

Midnight Shades of Blue

19.63

6th

Alison Davidson

Myriehue Sundance

19.30

7th

Gill Crawford

Regan's Query

19.10

8th

Sue Dawkins

Voderville Web Designer

18.67


Novice HTM Part Two
Judges Annette Lowe, Chris de Jong and Chris Whitehead

1st

Helle Larssen

Littlethorn Avensis

23.27

2nd

Emmy Simonsen

FS1 Sheringem Rhythm Of Dance

22.83

3rd

Jackie Storey

Leopold The Leopard Bold

22.33

4th

Arlette Cloes

Ginger Van De Duvetorre

22.07

5th

Judy Mays

Foxfold Keepsake of Caramay

22.03

6th

Sue Betteridge

Glenalpine Katie

21.93

7th

Kathryn Dean-Netscher

Heithford Herbidacious HTM St Ex FS N Ex

20.40

8th

Paula Ackary

Stillmoor Flash Of Light

20.13

Peggie Allen Memorial Trophy
THE POPULAR CHOICE
WINNER
Mr Ron Crago

The Pauline Hewson Trophy for Highest Scoring
Belgian Shepherd

Arlettes Cloes with Zingara Van De Duvetorre BSD
Laekenois

And Finally

A special retirement cake for Green Willow.
Pat Richard's English Springer Spaniel


Made by Frances Cobb

Thanks to all supporters, Competitors, Judges and helpers for a brilliant show.

 


Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05