Welcome to Canine Freestyle GB
Previous Events
Tomlinsons September 2010

CANINE FREESTYLE GB

OPEN HEELWORK TO MUSIC (HTM) COMPETITION
(To be held under Kennel Club Rules and Regulations L) 

Held at Tomlinsons Bording Kennels and Canine Centre
Upper Grange Farm, Ratby lane, Markfield, Leicestershire, LE67 9RJ

On Saturday & Sunday 11th & 12th September 2010

Starters HTM
Judges
Helle Larssen     Gail Moore     Diane Jones

1st

Isabelle de Vaucleroy

Flymagic of Brugmagnus Hill

20,87

2nd

Sandrine Mullie

Deejay White

20,83

3rd

Anne Shuker

Splish Splash

19,43

4th

Juliette Moysens

Gygy Le R'y de Campagne

17,50

5th

Steph Rendall

Tiddley Bitz At Heartside FS St Ex

14,80

6th

Barbara Herd

Bramble's Lady Mary

13,47

7th

Steph Rendall

Bekkis Jumping Flash For Heartside

12,70

8th

Jenny Knudson

Bright Star The Legacy

12,47


Isabelle de Vaucleroy with Flymagic of Brugmagnus Hill

 


Crufts Advanced HTM Competition

Judges
Alison Davidson     Kath Hardman     Emmy Simonsen

1st

Lesley Neville

Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex

22,73

2nd

Helen Taylor

Wirling Wobbler Pebble FS N Ex HTM A Ex

21,57

3rd

Linda Glover

Forever In Blue Jeans

20,63

4th

Cathy Bates

Rusnsol Ruby

20,60

5th

Diane Jones

Kenmilfore Aniseed

20,43

6th

Pauline Goddard

Mist of Snowdon

20,33

7th

Annette Lowe

Jucando Newsflash FS N Ex HTM I Ex

20,03

8th

Helen Taylor

Stillmoor Blue Stocking HTM I Ex FS A Ex

18,97


Lesley Neville with Choxxstart Dream Angus FS A Ex HTM I Ex


Intermediate HTM
Judges
Gail Moore     Karen Sykes     Helen Taylor

1st

Kay Dunn

Goldem Maid

23,40

2nd

Emmy M. Simonsen

DKOBCH DKHMCH DKFSCH Bridacre Wisp HTM N Ex

23,30

3rd

Arlette Cloes

Zingara Van De Duvetorre

22,93

4th

Christina Oxtoby

Legacy's Eze Ezekiel

22,20

5th

Sue Betteridge

Glenalpine Katie

21,50

6th

Lorraine Peace

Our Kind Of Love FS N Ex HTM N Ex

20,77

7th

Janet Beverley

Trajan Jaffa

20,03

8th

Pat Parsons

Stillmoor Cinder Rose

18,80


Kay Dunn with Goldem Maid

 


Novice HTM Part One

Judges
Michelle Hubberd     Annette Lowe     Stephanie Hubbard

1st

Arlette Cloes

Ginger Van De Duvetorre

18,50

2nd

Emmy Marie Simonsen

HTM2 FS3 Sheringem Rhythm Of Dance

17,97

3rd

Sue Dawkins

Voderville Web Designer

17,03

4th

Helle Larssen

DKHMCH Blue Borders O'Jara

16,70

5th

Helen Dennis

Goddess Spring of Jucando

16,53

6th

Lesley Neville

Red Hot Hamish Of Choxxstart

15,63


Arlette Cloes with Ginger Van De Duvetorre


Novice HTM Part Two
Judges
Kath Hardman     Jackie de Jong    Gail Moore

1st

Helle Larssen

DKHMCH Littlethorn Avensis

22,63

2nd

Linda Glover

Echo Delta Catch Me If You Can

14,57

3rd

Judy Mays

Foxfold Keepsake Of Carmay

14,57

4th

Stephanie Hubbard

Mystic Breeze

14,50

5th

Sandra Hallam

Oldberne Sweet Adelais

13,53

6th

Jean Tomkinson

Alexbria Giorgio

13,43

7th

Alison Davidson

Landover's Summer Dream

11,70


Helle Larssen with Lttlethorn Avensis

Starters Freestyle Part 1
Judges
Stephanie Hubbard     Linda Glover    Helle Larssen r

1st

Sandrine Mullie

Deejay White

22,33

2nd

Natacha Selicaers

Funny Face From Doggone Borders

21,60

3rd

Ashleigh Butler

Anpriors Golden Penny Of Ashpen

20,07

4th

Jenny Knudson

Bright Star The Legacy

19,43

5th

Juliette Moysens

Gygy Le R'y de Campagne

16,07

6th

Amanda Jinks

Sulez Soul Man At Stangard

14,53

7th

Diane Dickens

Tatanka Ptecila Breeze

12,73

8th

Carole Turton

Blue Boy of Willingham

12,73


Sandrine Mullie with Deejay White

Starters Freestyle Part 2
Judges
Diane Jones     Karen Sykes     Jackie de Jong r

1st

Sandrine Mullie

Zippy oles Supers-Supers

22,77

2nd

Ashleigh Butler

Asphen Pudsey Bear

22,53

3rd

Lucy Heath

Stillmoor Winter Sun

21,03

4th

Isabelle de Vaucleroy

Flymagic of Brugmagnus Hill

17,50

5th

Ann Shuker

Splish Splash

15,13

6th

Jen Shorer-Wheeler

Koromandel Smiroff Ice

14,67

7th

Amanda Jinks

Sulez Black Olice at Stangard

13.93

8th

Delia Graham

Trajan Magic Boy

12.73


Sandrine Mullie with Zippy oles Supers-Supers

 

 

Crufts Advanced Freestyle Competition
Judges
Kath Hardman      Alison Davidson      Emmy Simonsen

1st

Sue Betteridge

Glenalpine Katie

24,37

2nd

Pauline Goddard

Mist Of Snowdon

22,50

3rd

Sue Betteridge

Corjon Anett

20,90

4th
Cathy Bates
Rusnsol Ruby
20,27

5th

Jackie Clarke

Cafcoll Brite Dreams HTM N Ex FS A Ex

19,90

6th

Helen Taylor

Stillmoor Blue Stocking HTM I Ex FS A Ex

19,43

7th

Annette Lowe

Dorvale Spring Dancer FS I Ex HTM N

19,07

8th
Arlette Cloes
Zingara Van De Duvetorre
17,83


Sue Betteridge with Glenalpine Katie


Intermediate Freestyle
Judges
Lesley Neville         Kath Hardman    Helen Taylor

1st

Emmy Marie Simonsen

DKFSCH The Charmed Ones Biscuit In Blue FS N Ex

25,70

2nd

Jackie de Jong

Jackie's Indi

21,17

3rd

Diane Jones

Toby Bourjon

19,03

4th

Dawn Smith

Meg Of Dalebrook

18,13

5th

Alison Davidson

Myriehue Sundance HTM N Ex FS N Ex

16,17

6th

Vicki Price

Diva Faithful

16,07

7th

Pauline Peters

Pale Rider

14,47

8th

Lucy Creeek

Dialynne Bedazzled

11,07


Emmy Marie Simonsen with DKFSCH The Charmed Ones' Biscuit in Blue FS N Ex



Novice Freestyle Part One
Judges
Linda Glover     Karen Sykes     Michelle Hubbard

1st

Emmy Marie Simonsen

HTM2 FS3 Sheringem Rhythm Of Dance

22,33

2nd

Arlette Cloes

Ginger Van De Duvetorre

21,23

3rd

Sue Dawkins

Voderville Web Designer

19,90

4th

Hannah Crook

Stillmoor Secret Dream

17,47

5th

Shirley Kenway

Sky Of Brimham Rocks

16,87

6th

Vinciane Hubert

Maeglin Viv

16,57

7th

Pauline Peters

Benbela Disco Diva

14,87

8th

Claire Collie

Beautiiful Breeze on a River FS St Ex

12,4


Emmy Simonsen with Sherighem Rythm Of Dance

 

Novice Freestyle Part Two
Judges
Helen Taylor      Jackie de Jong      Annette Lowe

1st

Helle Larssen

DKHMCH FS3 Littlethorn Avensis

21,90

2nd

Diane Jones

Kemmifore Aniseed

19,03

3rd

Gloria Bonell

Wizinby Newz Of The Blewz at Cinlock FS St

16,33

4th

Roger Reed

Genabacab Quintilla

11,30


Helle Larssen with Littlethorn Avensis

Peggie Allen Memorial Trophy
David Hardman

The Lovely Trophy
Helen Dennis

Highest Scoring Crossbreed
The Jacobean Jaunter Trophy
(In Memory of Jacob)

Ashleigh Butler with Ashpen Pudsey Bear

Highest Scoring Belgian Shepherd Dog
In Memory Pauline Hewson
Arlette Cloes with Zingara Van De Duvetorre

 

Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05